The Befehlshaber Venetianisches Küstenland was redesignated LXXIII Armeekorps in November 1944.

Commanders

General der Infanterie Joachim Witthöft (? Aug 1944 - 1 Sep 1944)
General der Infanterie Anton Dostler (1 Sep 1944 - 25 Nov 1944)  

Sources used

Georg Tessin - Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht 1933-1945

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.