The Befehlshaber rückwärtiges Heeresgebiet 101 was formed on 15 March 1941 using the staff of General z.b.V. I, which was located in France since 1940. The task of this HQ was to control the rear area of HGr. Nord. The staff was renamed Befehlshaber rückwärtiges Heeresgebiet Nord in July 1941.

"Berück" was the official term/abbreviation for these units.

Commanders

General der Infanterie z.V. Franz von Roques (15 Mar 1941 – 5 July 1941)

Sources used

Research by Shawn Bohannon

Reference Material on this unit

Jörn Hasenclever - Die Befehlshaber der rückwärtigen Heeresgebiete in den besetzten Gebieten der Sowjetunion 1941-1943: Max von Schenckendorff, Karl von Roques, Franz von Roques, Erich Friderici und die deutsche Besatzungpolitik (Verlang Schöningh, Paderborn 2009)
Dieter Pohl - Die Herrschaft der Wehrmacht: Deutsche Militärbesatzung und einheimische Bevölkerung in der Sowjetunion 1941-1944 (Oldenbourg Wissenschaftsverlag, 2008)

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.