The 2. Lettische SS-Freiwilligen-Brigade was formed 22 October 1943 when Lettische SS-Freiwilligen-Brigade was redesignated.
It was upgraded to a division and redesignated 19. Waffen-Grenadier-Division der SS (lettisches Nr. 2) in January 1944.

Commander

SS-Oberführer Hinrich Schuldt (22 Oct 1943 - 7 Jan 1944)

Chief of staff

SS-Sturmbannführer Lenze (22 Oct 1943 - 7 Jan 1944)

Manpower strength

31 Dec 1943 8.033

Holders of high awards

Holders of the German Cross in Gold (3)
- Butkus, Zanis, 28.06.1944, Legions-Untersturmführer, 10./SS-Frw.Gren.Rgt. 43
- Gaitars, Rudolfs, 11.05.1944, Legions-Untersturmführer, II./SS-Frw.Gren.Rgt. 42
- Lobe, Karlis, 28.06.1944, Waffen-Standartenführer, SS-Frw.Gren.Rgt. 43
Holders of the Knight's Cross (2)
- Swords
-- Schuldt, Hinrich 25.03.1944 [56. Sw] SS-Oberführer Kdr 2. Lett. SS-Frw-Brigade
- Knight's Cross
-- Veiss, Voldemars 09.02.1944 Waffen-Standartenführer Kdr SS-Frw-Gren.Rgt 42 (lett. Nr. 4)

Order of battle

SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment 39
SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment 40

Sources used

Christopher Ailsby - Hitler's Renegades: Foreign nationals in the service of the Third Reich
Dr. K-G Klietmann - Die Waffen-SS: eine Dokumentation
Kurt Mehner - Die Waffen-SS und Polizei 1939-1945

Reference material on this unit

Rolf Michaelis - Latvians in the Ordnungspolizei and Waffen-SS
Arthur Silgailis - Latvian Legion
Hans Stöber - Die Lettischen Divisionen Im VI. SS-Armeekorps

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.