The Reichswehr-Brigade 16 Weimar of the Vorläufige Reichswehr was formed in June 1919 from the Freikorps unit Freiwilligen Landesjägerkorps.

It merged with Reichswehr-Brigade 38 in October 1919 into Reichswehr-Brigade 16 of the Übergangsheer.

It was used to form 4. Division in October 1920.

Commanders

Generalleutnant Georg Maercker (1 June 1919 - 27 Dec 1919)
General der Infanterie Paulus von Stolzmann (27 Dec 1919 - 30 Sep 1920)

Wehrkreis

IV

Order of battle (Vorläufige Reichswehr)

1. Landesjäger-Regiment (Reichswehr-Infanterie-Regiment 31)
2. Landesjäger-Regiment (Reichswehr-Infanterie-Regiment 32)
3. Landesjäger-Regiment
Reichswehr-Jäger-Btl 16

Order of battle (Feb 1920, Übergangsheer)

Reichswehr-Infanterie-Regiment 31
Reichswehr-Infanterie-Regiment 32
Reichswehr-Infanterie-Regiment 116
Reichswehr-Kavallerie-Regiment 16
leichtes Reichswehr-Artillerie-Regiment 16
Reichswehr-Pionier-Btl 16

Order of battle (May 1920, Übergangsheer)

Reichswehr-Infanterie-Regiment 31
Reichswehr-Infanterie-Regiment 32
Reichswehr-Artillerie-Regiment 16

Sources used

Andris J. Kursietis - Between Kaiser and Führer: The history of the German Army 1919-1933
Georg Tessin - Deutsche Verbände und Truppen 1918-1939

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.