by Klaus Richter

Winners of the Knights Cross with Oakleaves, German Cross in Gold, and the Honor Roll Award or Recognition Certificate all as Platoon Commanders (or of lower command)
(Date and Rank are from awarding of the Oakleaves)
Leutnant Christian Braun (DK) (CCC-Silver) (EB) on 9 December 1944 as Oberfeldwebel der Reserve and Zugführer 8.(M.G.) / Grenadier-Regiment 308
Hauptmann Bruno Kohnz (DK) (EB) on 6 March 1943 as Oberfeldwebel der Reserve and Zugführer 11. / Jäger-Regiment 207
Oberfahnrich Ernst Kruse (DK) (CCC-Bronze) (AU) on 17 May 1943 as Oberfeldwebel and Zugführer in the 7./Panzergrenadier-Regiment 3

Winners of the Knights Cross with Oakleaves and the German Cross in Gold all as Platoon Commanders (or of lower command)
(Date and Rank are from awarding of the Oakleaves)
Oberfeldwebel Alfred Matern (DK) (CCC-Bronze) on 16 March 1945 as Oberfeldwebel and Zugführer in the 5. / Füsilier-Regiment 22
Leutnant Hans Strippel (DK) on 4 June 1944 as Oberfeldwebel and Zugführer 4. / Panzer- Regiment 1
Oberfeldwebel Gustav Stuhmer (DK) on 6 March 1944 as Oberfeldwebel der Reserves and Zugführer of the 11./Grenadier-Regiment 399

Winners of the Knights Cross with Oakleaves all as Platoon Commanders (or of lower command)
(Date and Rank are from awarding of the Oakleaves)
Oberfeldwebel Fritz Arndt on 9 December 1944 as Feldwebel and Zugführer 1. / Panzer-Pionier- Battalion 32
Leutnant Heinrich Boigk on 18 January 1944 as Feldwebel der Reserve and Zugführer 2. / Jäger- Regiment 49 / 28. Jäger-Division
Oberfeldwebel Georg Bonk (CCC-Bronze) on 9 June 1944 as Feldwebel der Reserve and Zugführer 6. / Grenadier-Regiment 365
Oberfeldwebel Martin Hrustak (CCC-Bronze) on 14 May 1944 as Oberfeldwebel and Zugführer in 7./Grenadier-Regiment 162
Leutnant Josef Jakwert (CCC-Bronze) on 24 February 1945 as Leutnant and Zugführer in the 2./Panzer-Jäger-Abteilung 1562
Oberfeldwebel Walter Mose on 10 February 1944 as Feldwebel and Zugführer in the 13. / Jäger- Regiment 49
Oberleutnant Heinrich Ochs on 30 December 1943 as Leutnant and Zugführer in the 1./Panzer- Jäger-Abteilung 101
Oberfeldwebel Hubert Pilarski (CCC-Bronze) on 9 June 1944 as Oberfeldwebel der Reserve and Zugfuhrer in der 8. (MG) Kompanie /Grenadier-Regiment 948
Oberleutnant Hugo Primozic on 25 January 1943 as Oberwachtmeister and Platoon leader in the 2./Sturmgeschütz-Abteilung 667
Hauptmann Rudolf Schlee (CCC-Bronze) on 6 April 1943 as Oberfeldwebel and Zugführer in the 6./Gebirgsjäger-Regiment 13
Leutnant Josef Schreiber (CCC-Silver) on 5 October 1943 as Oberfeldwebel and platoon leader in the 7th company of the 14th Infantry Regiment
Oberleutnant Johann Schwerdfeger (CCC-Bronze) on 14 May 1944 as Oberfeldwebel and Zugführer 1. / Jäger-Regiment 228
Oberfeldwebel Walter Suss (CCC-Silver) on 25 January 1945 as Oberfeldwebel and Zugführer in the Stabskompanie/Grenadier-Regiment 273
Oberfeldwebel Ferdinand Wegerer (CCC-Silver) on 4 June 1944 as Feldwebel and Zugführer in 1./Panzergrenadier-Regiment 10
SS-Hauptsturmfuhrer Michael Wittmann (SW) on 30 January 1944 as SS-Untersturmführer and platoon leader in the 13. (schwere)/SS-Panzer-Regiment 1

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross, the German Cross in Gold, the Honor Roll Award or Recognition Certificate, and the CCC in Gold all as Platoon Commanders (or lower command)
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Oberleutnant Erich Friedrich (DK) (EB) (CCC-Gold) on 2 September 1944 as Oberfeldwebel and Platoon Truppführer in 1. / Panzer-Grenadier-Regiment 33
Oberfeldwebel Otto Sawatzki (DK) (2-EB) (CCC-Gold) on 10 September 1944 as Oberfeldwebel and Platoon leader in the 3./Pionier-Bataillon 21
Winners of the Knights Cross of the Iron Cross, the German Cross in Gold, and the CCC in Gold all as Platoon Commanders
(or lower command) (All Infantry soldiers are in Red)
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Oberfeldwebel Johann Baichl (DK) (CCC-Gold) on 23 October 1944 as Oberfeldwebel and Platoon leader in the 5./Panzergrenadier-Regiment 3
Oberfeldwebel Franz Gossmann (DK) (CCC-Gold) on 14 May 1944 as Oberfeldwebel and Platoon leader in the 2./Grenadier-Regiment 199 "List"
Oberfeldwebel Lorenz Harthan (DK) (CCC-Gold) on 12 June 1944 as Oberfeldwebel and Pioneer platoon leader in the 5./Panzer-Aufklärungs-Abteilung 11
SS-Untersturmfuhrer Hermann Maringgele (DK) (CCC-Gold) on 21 February 1945 as SS- Hauptscharfuhrer and Platoon leader in the 2./SS-Kavallerie-Regiment 15 "Florian Geyer"
SS-Untersturmfuhrer Adolf Peichl (DK) (CCC-Gold) on 16 October 1944 as SS-Hauptscharfuhrer and Platoon leader in the 12.(gepanzert)/SS-Panzergrenadier-Regiment 4 "Der Führer"
Leutnant Karl Radermacher (DK) (CCC-Gold) on 4 May 1944 as Gefreiter and Granatwerfertruppführer in the 6./Grenadier-Regiment 45 (RK received as a Squad Leader. The DK and CCC-Gold received as a Platoon Commander)
Oberleutnant Erich Rudnick (DK) (CCC-Gold) on 18 February 1945 as Leutnant and Pioneer platoon leader in Stabskompanie/Grenadier-Regiment 45
Leutnant Rolf Tittel (DK) (CCC-Gold) on 23 August 1944 as Feldwebel and Platoon leader in the 3./Grenadier-Regiment 31
Oberfeldwebel Friedrich Wimmer (DK) (CCC-Gold) on 30 September 1944 as Oberfeldwebel and Zugführer in the 8./Grenadier-Regiment 412

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross, the German Cross in Gold, and the Honor Roll Award or Recognition Certificate all as Platoon Commanders (or lower command)
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Erich Bansen (DK) (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./schwere Panzer-Jagd-Abteilung 519 on 15 March 1944
Rudolf Berger (DK) (EB) Feldwebel Platoon leader in the 1./Pionier-Bataillon 296 on 14 April 1943 Robert Eichert (DK) (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 8./Panzer-Regiment 36 on 20 April 1943
Georg Eschenbacher (DK) (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 4.(MG)/Grenadier-Regiment 451 on 24 September 1943
Heinrich Feldkamp (DK) (EB) Oberwachtmeister Platoon leader in the 2./Heeres-Sturmgeschütz-Brigade 241 on 14 April 1945
Rolf Gebhardt (DK) (EB) Fahnenjunker-Feldwebel Platoon leader in the 2./schwere Panzer-Abteilung 507 on 30 September 1944
Kurt Kannenberg (DK) (EB) Stabsfeldwebel Platoon leader in the 3./schwere Panzer-Abteilung 506 on 9 December 1944
Georg Kolodziejczyk (DK) (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 3./Panzer-Regiment 15 on 5 March 1945
Hermann Kracht (DK) (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 12.(MG)/Grenadier-Regiment 29 (motorized) on 25 December 1944
Josef Mathes (DK) (EB) Oberwachtmeister Platoon leader in the 3./Sturmgeschütz-Brigade 280 on 4 October 1944
Fritz Pliska (DK) (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 3./Panzer-Pionier-Bataillon 19 on 26 March 1944
Karl Reichert (DK) (AU) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./Panzer-Zerstörer-Abteilung 156 on 13 November 1944
Emil Schareina (DK) (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 8.(MG)/Grenadier-Regiment 24 on 10 May 1943
Eberhard Schmalz (DK) (AU) Leutnant Platoon leader in the Panzer-Jäger-Kompanie 1102 on 11 March 1945
Josef Schneider (DK) (EB) Oberfeldwebel Leader of assault platoon in the 5./Grenadier-Regiment 521 on 18 January 1944
Werner Scholz (DK) (EB) Leutnant Platoon leader in the 2./Sturmgeschütz-Brigade 279 on 5 March 1945 Josef Styr (DK) (EB) SS-Hauptscharführer Platoon leader in the 10./SS-Panzergrenadier-Regiment 9
"Germania” on 5 April 1945
Walter Wriedt (DK) (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 13./Gebirgsjäger-Regiment 138 on 25 October 1943

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross and the CCC in Gold all as Platoon Commanders (or lower command)
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Leutnant Franz Hofbauer (CCC-Gold) on 20 January 1944 as Feldwebel and Platoon leader in the 3./Divisions-Füslier-Bataillon 72
Leutnant Franz Juschkat (CCC-Gold) on 17 February 1943 as Feldwebel and Platoon leader in the Stabskompanie/Grenadier-Regiment 43
Oberfeldwebel Kurt Klein (CCC-Gold) on 16 April 1944 as Oberfeldwebel and Platoon leader in the 12.(MG)/Grenadier-Regiment 424
SS-Hauptscharfuhrer Josef Lainer (CCC-Gold) on 8 October 1943 as SS-Oberscharführer and Platoon leader in the 3./SS-Panzergrenadier-Regiment 4 "Der Führer"

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross and the German Cross in Gold all as Platoon Commanders (or lower command)
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Friedrich Arnold (DK) Oberleutnant of the Reserves Platoon leader in the 2./Sturmgeschütz-Brigade 237 on 16 November 1943
Willy Bachor (DK) Oberwachtmeister Platoon leader in the 12./Panzer-Regiment 24 on 11 May 1945
Friedrich Banach (DK) Feldwebel Platoon leader of the 4./Panzer-Regiment 36 on 30 November 1942
Paul Baumann (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the Radfahr-Kompanie/Grenadier-Regiment 422 on 1 September 1943
Herbert Berger (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 10./Grenadier-Regiment (mot.) "Feldherrnhalle” on 12 March 1944
Martin Bielig (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 13./Panzergrenadier-Regiment "Großdeutschland” on 7 October 1944
Leonhard Bischoff (DK) Leutnant Platoon leader in the 1./Panzergenadier-Regiment 115 on 30 April 1945
Hermann Bix (DK) (PABIV-100) Oberfeldwebel Platoon leader in the 3./Panzer-Regiment 35 on 2 March 1945
Johannes Bölter (OAK) (DK) Leutnant Platoon leader in the 1./schwere Panzer-Abteilung 502 on 16 April 1944 (RK and DK as Platoon commander or lower, Oakleaves as a Company Commander)
Ludwig Bloos (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 8./Panzer-Regiment 11 on 6 April 1944
Erwin Bohlken (DK) Feldwebel Platoon leader in the 1./Panzer-Regiment 1 on 17 March 1945
Claus Breger (OAK) (DK) Stabsfeldwebel Platoon leader in the 1./Infanterie-Regiment 27 on 4 September 1942 (RK and DK as a Platoon Commander or lower, Oakleaves as a Battalion Commander)
August Dempke (DK) Oberfeldwebel Messenger squadron leader in the 2./Grenadier-Regiment 24 on 17 March 1945
Hans Ditter (DK) Oberfeldwebel Company troop leader in the 1./Panzergrenadier-Regiment 7 on 11 December 1944
Gerhard Drechsler (DK) Feldwebel Platoon leader in the 3./Divisions-Füsilier-Bataillon 14 on 11 April 1944
Hermann Eckhardt (DK) Feldwebel Platoon leader in the 1./Panzer-Abteilung 8 on 28 March 1945 Paul Egger (DK) SS-Obersturmführer Platoon leader in the 1./schwere SS-Panzer-Abteilung 502 on 28 April 1945
Erich Eisenblätter (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the Stabskompanie/Grenadier-Regiment 176 on 5 April 1944
Kurt Engelhardt (DK) Oberwachtmeister of the Reserves Platoon leader in the 2./Heeres- Sturmgeschütz-Brigade 232 on 28 February 1945
Ludwig Fleischmann (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 6./Jäger-Regiment 207 on 17 December 1943
Walter Frank (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./schwere Panzer-Jagd-Abteilung 666 on 7 February 1944
Herbert Friedel (DK) Wachtmeister Platoon leader in the 2./Sturmgeschütz-Brigade 232 on 23 August 1944
Siegfried Gerke (DK) Leutnant of the Reserves Platoon leader in the 3./Panzer-Pionier-Bataillon 16 on 2 December 1942
Ernst Germer (DK) Luftwaffe Fahnenjunker-Feldwebel Leader of the bicycle platoon in the Stabskompanie/Fallschirmjäger-Regiment 1 on 29 October 1944
Kilian Göbel (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./Panzer-Jäger-Abteilung 49 on 26 November 1944
Johann Göttler (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 6./Panzergrenadier-Regiment 63 on 1 September 1943
Werner Gräbner (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 4./Füsilier-Regiment 22 on 30 September 1944
Anton Grasel (DK) Luftwaffe Oberwachtmeister Platoon leader in leichte Flak-Abteilung 1 (motorized) on 24 October 1944
Karl Gros (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./Panzer-Regiment 2 on 14 December 1943 Alfred Großrock (DK) SS-Untersturmführer Platoon leader in the 6./SS-Panzer-Regiment 5 "Wiking” on 12 August 1944
Horst Grunwald (DK) Feldwebel Platoon leader in the 4./Grenadier-Regiment 457 on 14 May 1944
Wilhelm Haxter (DK) Oberfeldwebel Leader of bicycle platoon in the Stabskompanie/Grenadier- Regiment 691 on 14 August 1943
Heinrich Held (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./Füssilier-Regiment 22 on 12 December 1944 Heinrich Hennig (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the Stabskompanie/Füssilier-Regiment 22 on 9 June 1944
Theodor Hönniger (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 3./Panzer-Regiment 25 on 9 May 1945
Alois Hübner (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the I./Panzergrenadier-Regiment 129 on 5 December 1943
Bernhard Imminger (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 3./Panzergrenadier-Regiment 67 on 4 October 1944
Richard Isczinsky (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 3./Divisions-Füsilier-Bataillon (A.A.) 102 on 17 March 1945
Josef Käs (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./Grenadier-Regiment 19 on 18 July 1943
August Kaminski (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 3./schwere Panzer-Jäger-Abteilung 655 on 6 October 1944
Ulrich Karg (DK) Oberjäger Leader of the bicycle platoon in the 17./Gebirgsjäger-Regiment 91 on 5 July 1943
Helmut Kauermann (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 7./Panzer-Regiment 2 on 20 March 1944
Karl Ketterer (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 7./Panzer-Regiment 15 on 24 March 1943
Herbert Knappe (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 14./Jäger-Regiment 83 on 15 May 1944
Karl Koch (DK) Luftwaffe Oberfeldwebel Assault platoon leader in the III./Fallschirmjäger-Regiment 15 on 24 October 1944
Walter Koehler (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 3./schwere Heeres-Panzer-Jäger-Abteilung 525 on 11 May 1945
Helmut Kohla (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 4./Panzer-Abteilung 21 on 16 August 1943 Gerhard Krieg (DK) Oberwachtmeister Platoon leader in the 1./Heeres-Sturmgeschütz-Brigade 243 on 28 March 1945
Erwin Krüger (DK) Oberfähnrich Reconnaissance troop leader in the Panzer-Späh-Schwadron/Panzer- Aufklärungs-Abteilung 24 on 17 September 1944
Felix Krüger (DK) Oberfeldwebel Reconnaissance troop leader in the Stabskompanie/Panzer- Aufklärungs-Abteilung 6 on 9 December 1944
Hermann Kunz (DK) Leutnant Platoon leader in the 2./Panzer-Jäger-Abteilung 37 on 17 December 1943
Herbert Lehrig (DK) Leutnant Platoon leader in the II./Grenadier-Regiment 161 on 10 September 1944
Hermann Linder (DK) Oberfeldwebel Platoon leader and Ord. Offz. in the II./Jäger-Regiment 207 on 19 June 1943
Herbert Lorenz (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 4.(MG)/Grenadier-Regiment 530 on 4 May 1944
Helmut Lutze (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./Kradschützen-Bataillon 64 on 2 October 1942
Stefan Maurer (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 8./Grenadier-Regiment 35 (motorized) on 16 August 1943
Otto Menges (DK) Luftwaffe Oberfeldwebel Platoon leader in the 6./Fallschirmjäger-Regiment 1 on 9 June 1944
Peter Merten (DK) Oberfeldwebel of the Reserves Platoon leader in the 5./Infanterie-Regiment 124 on 15 October 1942
Walter Mohr (DK) Oberfeldwebel Leader of the Radfahr Zug /Grenadier-Regiment 313 on 28 September 1943
Zeslaus Montreal (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./Grenadier-Regiment 445 on 6 November 1943
Georg Morys (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./Panzer-Jäger-Abteilung 181 on 2 September 1944
Walter Näfe (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 5./Grenadier-Regiment 232 on 4 October 1944 Helmut Nagel (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./Grenadier-Regiment-Gruppe 163 on 15 March 1944
Bruno Namyslo (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 6./Jäger-Regiment 49 on 4 May 1944
Ernst Neufeld (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./Kradschützen-Bataillon 4 on 3 January 1943
Karl Neuhoff (DK) Luftwaffe Oberfeldwebel Shock troops leader in the 6./Fallschirmjäger-Regiment 3 on 9 June 1944
Helmut Pförtner (DK) SS-Untersturmführer of the Reserves Platoon leader in the 2./SS-Regiment "Germania” on 18 January 1942
Heinz Pieper (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the Grenadier-Regiment 230 on 20 January 1943 Hans Radel (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./Grenadier-Regiment 4 on 23 February 1944
Siegfried Rammelt (DK) Luftwaffe Leutnant Leader of the Regiments-Pionier-Zug/Fallschirmjäger- Regiment 3 on 11 June 1944
Josef Rampel (DK) Oberfeldwebel Half platoon leader in the 11./Panzer-Regiment "Großdeutschland” on 14 December 1943
August Rappel (DK) Oberfähnrich Platoon leader in the 14./Gebirgsjäger-Regiment 100 on 29 November 1944
Walter Rappholz (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in Panzer-Jäger-Abteilung 616 (self-motorized) on 3 November 1944
Edmund Ratajczak (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./schwere Panzer-Abteilung 507 on 10 February 1945
Gerhard Reichwald (DK) Luftwaffe Leutnant Platoon leader in the 3./Flak-Regiment 12 on 1 August 1942
Richard Richter (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 7./Panzergrenadier-Regiment 33 on 7 January 1944
Hans Rittel (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 13./Grenadier-Regiment 366 on 7 March 1944
Johann Rodamer (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 7./Grenadier-Regiment 320 on 26 March 1944
Oskar Röhrig (DK) Oberfähnrich Platoon leader in the 1./schwere Panzer-Abteilung 504 on 4 July 1944 Hans Romott (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 4.(MG)/Grenadier-Regiment 4 on 18 April 1943
Karl-Heinz Roßbach (DK) Feldwebel Platoon leader in the 2./Panzergrenadier-Regiment 7 on 6 June 1943
Wilhelm Sabottki (DK) Stabsfeldwebel Platoon leader in the 4./Grenadier-Regiment 1 on 20 March 1944
Johann Sandner (DK) Oberjäger Group leader in the 11./Gebirgsjäger-Regiment 100 on 13 June 1941 (Knight’s Cross received as a Group leader. German Cross received as a Platoon commander.)
Bruno Sassen (DK) Luftwaffe Feldwebel Platoon leader in the 10./Fallschirmjäger-Regiment 3 on 22 February 1942
Heinz Schacht (DK) Leutnant of the Reserves Platoon leader in the 2./Panzer-Jäger-Abteilung 158 on 19 January 1943
Heinrich Schaten (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 6./Grenadier-Regiment 1 on 9 May 1945 Fritz Schelhorn (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the Stabskompanie/Schützen-Regiment 66 on 4 September 1942
Wilhelm Schlecht (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 6./Sturm-Regiment 195 on 23 July 1943
Jakob Schmitt (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 13./Grenadier-Regiment 485 on 30 September 1944
Albrecht Schnittger (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 6./Infanterie-Regiment 18 on 7 October 1942
Heinrich Schollen (DK) Feldwebel Platoon leader in the 2./Panzergrenadier-Regiment 14 on 12 November 1943
Wilhelm Schütten (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 3./Panzergrenadier-Regiment 4 on 4 June 1944
Josef Schwabenberger (DK) Feldwebel Platoon leader in the 2./Grenadier-Regiment 467 on 10 September 1943
Emil Seibold (DK) SS-Hauptscharführer Platoon leader in the 8./SS-Panzer-Regiment 2 "Das Reich” on 6 May 1945
Emil Sibbel (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 5./Grenadier-Regiment 151 on 28 March 1945
Richard Siebenthaler (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 6./Panzer-Regiment 2 on 14 April 1945 Wilhelm Siegert (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in Stabskompanie/Grenadier-Regiment 410 on 11 April 1944
Hans Sigmund (DK) SS-Oberscharführer Platoon leader in the 11./SS-Panzergrenadier-Regiment 9 "Germania” on 5 April 1945
Erich Socke (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./Panzer-Regiment 36 on 5 November 1944 Anton Stolte (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the Stabskompanie/Grenadier-Regiment 943 on 19 August 1944
Johann Straub (DK) Leutnant Platoon leader in Panzer-Jäger-Abteilung 7 on 12 August 1944
Franz Thiel (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 7./Füsilier-Regiment 22 on 11 March 1945
Arno Thiele (DK) Leutnant Platoon leader in the 4./Panzer-Regiment 29 on 24 September 1942
Ewald Tost (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 1./Grenadier-Regiment 507 on 27 August 1944
Johannes Unruhe (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./Panzer-Aufklärungs-Abteilung 12 on 28 March 1945
Alois Weber (DK) SS-Hauptscharführer Platoon leader in the 16.(Pi)/SS-Panzergrenadier-Regiment "Deutschland” on 30 July 1943
Wilhelm Wegner (DK) Oberwachtmeister Platoon leader in the 1./Sturmgeschütz-Abteilung "Großdeutschland” on 13 June 1943
Heinz Witt (DK) Feldwebel Platoon leader in the 2./Grenadier-Regiment 4 on 5 September 1944 Walter Wolf (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 4./Panzer-Regiment 35 on 16 October 1944
Hermann Wulff (DK) Leutnant of the Reserves Platoon leader in the 2./Grenadier-Regiment 333 on 19 October 1944
Heinz Wunram (DK) Oberfeldwebel Company troop leader in the 2./Grenadier-Regiment 220 on 5 January 1944
Walter Wurl (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./Grenadier-Regiment 509 on 18 February 1945 Konrad Zecherle (DK) Leutnant of the Reserves Platoon leader in the 1./Panzer-Aufklärungs-Abteilung
90 on 10 May 1943
Ernst Ziemer (OAK) (DK) Oberfeldwebel Platoon leader in the 15./Infanterie-Regiment 94 on 14 December 1941 (RK and DK as Platoon commander, Oakleaves as a Company Commander)
Erich Zillmann (DK) Stabswachtmeister Platoon leader in the 3./Sturmgeschütz-Brigade 245 on 8 August 1944

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross and the Honor Roll Award or Recognition Certificate all as Platoon Commanders (or lower command)
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Karl-Heinrich Banze (AU) Oberwachtmeister Platoon leader in the 1./Sturmgeschütz-Abteilung 244 on 27 May 1942
Hans Bartkowiak (AU) Leutnant Pioneer Platoon leader in the Stabskompnie/Grenadier-Regiment 30 (mot.) on 25 October 1943
Hans-Otto Brandt (2-EB) Leutnant Platoon leader in the 10./Infanterie-Regiment 67 on 21 August 1941 (One EB as a Platoon commander, the second as a Battalion commander.)
Paul Brucher (EB) Leutnant Platoon leader in the 3./Infanterie-Regiment 447on 23 October 1941 Josef Gollas (EB) Feldwebel Platoon leader of the 6./Infanterie-Regiment 106 on 18 November 1941
Johann Groscheck (EB) Oberfeldwebel Leader of rider platoon in the Stabskompanie/Grenadier- Regiment 422 on 21 January 1945
Josef Häfele (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 11./Gebirgsjäger-Regiment 99 on 18 November 1941
Alfred Heyn (EB) Leutnant of the Reserves Platoon leader in the 7./Grenadier-Regiment 267 on 12 August 1944
Wilhelm Hümmerich (EB) Leutnant of the Reserves Platoon leader in the 14.(Panzerjäger)/Infanterie- Regiment 80 on 18 October 1941
Heinz Kirchner (EB) Leutnant of the Reserves Platoon leader in the 1./Schützen-Regiment 113 on 29 September 1941
Walter Knirsch (EB) Feldwebel Platoon leader in the 14./Grenadier-Regiment 89 on 21 December 1944 Dietrich Koch (EB) Feldwebel Platoon leader in the 3./Panzer-Jäger-Abteilung 88 on 23 February 1942
Richard Krämer (EB) Leutnant Platoon leader in the 1./Sturmgeschütz-Brigade 232 on 30 September 1944
Karl Kunzmann (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 8./Panzer-Regiment 35 on 21 September 1944 Michael Lechermann (EB) Feldwebel Platoon leader in Sturmgeschütz-Abteilung 1007 on 18 November 1944
Karl-Wilhelm Lindemann (EB) Leutnant Platoon leader in the 5./Panzer-Regiment 29 on 14 April 1945
Eduard Müller (AU) Oberwachtmeister Platoon leader in the 2./Sturmgeschütz-Abteilung 244 on 25 January 1943
Heinz Ott (EB) Oberwachtmeister Platoon leader in the 12./Panzer-Regiment 24 on 9 May 1945 Martin Post (EB) Feldwebel Platoon leader in the 6./Panzergrenadier-Regiment 12 on 21 September 1944
Wilhelm Preussler (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 12./Grenadier-Regiment 12 on 9 June 1944
Hans Roeger (EB) Unteroffizier Platoon leader in the 1./Panzer-Füsilier-Regiment "Großdeutschland” on 21 September 1944
Wilhelm Rowohl (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./Schützen-Regiment 115 on 12 July 1942 Walter Rudolph (EB) Feldwebel Platoon leader in the 6./Grenadier-Regiment 123 on 2 June 1943
Konrad Sauer (OAK) (EB) Wachtmeister of the Reserves Platoon leader in the 3./Sturmgeschütz- Abteilung 209 on 26 September 1942 (RK and EB received as a Platoon commander, Oakleaves as a Company Commander)
Karl Sawatzki (EB) Feldwebel Platoon leader in the 14.(Panzerjäger)/Grenadier-Regiment 3 on 23 February 1944
Josef Schneider (OAK) (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 11./Jäger-Regiment 207 on 27 June 1942 (RK and EB received as a Platoon commander, Oakleaves as a Company commander)
Kurt Schönfeld (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 4./Panzer-Regiment 10 on 22 September 1941 Heinz Schoknecht (EB) Leutnant of the Reserves Platoon leader in schwere Heeres-Panzer-Jäger-Abteilung 666 on 21 January 1945
Walter Six (EB) Feldwebel Platoon leader in the 4.(MG)/Panzergrenadier-Regiment 12 on 5 April 1944
Johannes Spielmann (OAK) (2-AU) Oberleutnant Platoon leader in the 1./Sturmgeschütz-Abteilung 197 on 27 March 1942 (RK and first AU received as a Platoon commander, second AU as a Batterie Chief, and Oakleaves as a Brigade commander)
Alfred Sprengel (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 5./Grenadier-Regiment 405 on 26 March 1944
Gerhard Steinführer (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 2./Panzergrenadier-Regiment 394 on 8 May 1943
Georg Störck (OAK) (EB) Leutnant of the Reserves Leader of the pioneer platoon in the Stabskompanie/Schützen-Regiment 394 on 22 September 1941 (RK and EB received as a Platoon commander, Oakleaves as a Battalion commander)
Ernst Thiem (EB) Oberwachtmeister Platoon leader in the 1./Aufklärungs-Abteilung 298 on 17 September 1941
Alfred Tykiel (EB) Oberfeldwebel Platoon leader in the 6./Schützen-Regiment 10 on 6 August 1941 Jakob Weber (AU) Feldwebel Half-platoon leader in the 2./Panzer-Abteilung 21 on 16 August 1943
Helmuth Wierschin (EB) Stabsfeldwebel Platoon leader in the 2./Panzer-Regiment 18 on 12 January 1942

Winners of the Knights Cross and Oakleaves as Squad Leaders
(Date and Rank are from awarding of the Oakleaves)
Unteroffizier Gerhard Kunert (CCC-Bronze) on 4 October 1944 as Unteroffizier and Gruppenführer in the 6. / Panzergrenadier-Regiment 3

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross, the German Cross in Gold, and the Honor Roll Award or Recognition Certificate all as Squad Leaders
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Franz Degl (DK) (EB) Unteroffizier Group leader in the 8./Grenadier-Regiment 62 on 23 October 1944
Winners of the Knights Cross of the Iron Cross and the CCC in Gold all as Squad Leaders (All Infantry soldiers are in Red)
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Unteroffizier Fritz Jacobeit (CCC-Gold) on 11 March 1945 as Gefreiter and Gruppenführer in the 6./Füsilier-Regiment 22
Unteroffizier Walter Schwanbeck (CCC-Gold) on 5 October 1944 as Unteroffizier and Gruppenführer in the 2./Reiter-Regiment 31
Winners of the Knights Cross of the Iron Cross and the German Cross in Gold all as Squad Leaders (All Infantry soldiers are in Red)
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Artur Gorski (DK) Unteroffizier Group leader in the 3./Grenadier-Regiment 30 (motorized) on 28 November 1943
Heinrich Schultz (DK) Gefreiter Flammenwerferschütze (flame thrower) in the 3./Pionier-Bataillon 161 on 18 October 1941 (Won the Knight’s Cross as an individual soldier. Won the German Cross as a group leader.)

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross and the Honor Roll Award or Recognition Certificate all as Squad Leaders
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
Siegfried Deneke (EB) Unteroffizier Group leader in the 6./Grenadier-Regiment 166 on 9 June 1944 Adolf Hainle (EB) Oberwachtmeister Leader of machine gun squadron in the 2./Aufklärungs-Abteilung 5 on 22 September 1941
Franz Hillebrand (EB) Oberjäger Group leader in the 1./Gebirgsjäger-Bataillon 94 on 5 April 1944
Ernst Kirchlehner (EB) Unteroffizier Group leader in the 2./Füsilier-Bataillon 126 on 23 October 1944
Karl Lammer (EB) Unteroffizier Group leader in the Pionierzug of the Stabskompanie/Grenadier- Regiment 105 on 13 January 1944
Kurt Nöbel (EB) Obergefreiter Group leader in the 1.(Reiter)/Aufklärungs-Abteilung 7 on 30 November 1943
Rudolf Wessel (EB) Unteroffizier Group leader in the 1./Grenadier-Regiment 1076 on 26 December 1944
Xaver Wiest (AU) Oberjäger Group leader in the 3./Skijäger-Regiment 1 on 26 November 1944
Winners of the Knights Cross and Oakleaves as Individual Soldiers
(Date and Rank are from awarding of the Oakleaves) (Individual ord.offz., adjutants, armor, panzerjager, and flak soldiers are not included.)
Leutnant Georg Rietscher on 14 March 1943 as Unteroffizier and VB (forward observer) in the 14./Grenadier-Regiment 513

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross, the German Cross in Gold and the CCC in Gold all as Individual Soldiers
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
(Individual ord.offz., adjutants, armor, panzerjager, and flak soldiers are not included.)
Obergefreiter Franz Richter (DK) (CCC-Gold) on 14 May 1944 as Gefreiter and a machine gunner in the 1./Panzergrenadier-Regiment 114

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross and the German Cross in Gold all as Individual Soldiers
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
(Individual ord.offz., adjutants, armor, panzerjager, and flak soldiers are not included.)
Karl-Arthur Apitzsch (DK) Oberleutnant Vorgeschobener Beobachter (artillery observer) in the 4./Artillerie-Regiment 3 (motorized) on 4 November 1943
Ludwig Beckmann (DK) Oberwachtmeister Vorgeschobener Beobachter (artillery observer) in the 2./Panzer-Artillerie-Regiment 27 on 26 October 1943
Johannes-Matthias Hönscheid (DK) Luftwaffe Oberfeldwebel Kriegsberichterstatter der Fallschirmtruppe on 16 March 1945
Adolf Stück (DK) Wachtmeister of the Reserves Vorgeschobener Beobachter (forward observer) in the 1./Artillerie-Regiment 251on 26 October 1943
Hans Sturm (DK) Gefreiter Messenger in the 6./Infanterie-Regiment 473 on 26 September 1942 Hermann Wehking (DK) Oberwachtmeister Vorgeschobener Beobachter (forward observer) in the
1./Artillerie-Regiment 146 (motorized) on 15 January 1944
Josef Weiß (DK) Obergefreiter Messenger in the 1./Grenadier-Regiment 24 on 23 March 1945

Winners of the Knights Cross of the Iron Cross and the Honor Roll Award or Recognition Certificate all as Individual Soldiers
(Date and Rank are from awarding of the Knights Cross)
(Individual ord.offz., adjutants, armor, panzerjager, and flak soldiers are not included.)
Friedrich Galow (EB) Wachtmeister Vorgeschobener Beobachter (forward observer) in the 8./Artillerie- Regiment 389 on 10 September 1944
Willi Hackbarth (EB) Gefreiter Radio operator in the 4./Artillerie-Regiment 32 on 18 April 1943 Justus Jürgensen (EB) Bau-Pionier In the 5./Pionier-Bau-Ersatz und Ausbildungs Bataillon 3 on 5
February 1945
Josef Kuher (EB) Oberwachtmeister Battery officer and Vorgeschobener Beobachter (forward observer) in the 7./schweres Werfer-Regiment 3 (motorized) on 5 March 1945
Kaspar Wittkamp (AU) Feldwebel In the 4.(MG)/Grenadier-Regiment 77 on 18 October 1943
Richard Wolf (AU) Leutnant In the Kampfgruppe "Tenschert" in the fortress Breslau on 4 March 1945

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.