The Luftwaffen-Lehrdivision was disbanded in September 1939.

Commanders

Generalleutnant Helmuth Förster (1 Sep 1939 - 30 Sep 1939)

Order of Battle (Sep 1939)

Lehrgeschwader 1
Lehrgeschwader 2

Sources used

Research by Gareth Collins

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.