The below list includes all known recipients of high awards in the SturmAbteilung (SA), i.e. award recipients holding SA ranks.

Knight's Cross

Burgsdorff von, Curt Ludwig Dr. 02.04.1943 Major d.R. Führer Gren.Rgt 580 / 306. Inf.Div.
- [SA-Gruppenführer , 1943-1945 Gouverneur des Distrikts Krakau]
Evers, Walter 04.12.1941 Leutnant d.R. Führer 11./Inf.Rgt 271 / 93. Inf.Div.
- [III. Btl formed from SA-Standarte „Feldherrnhalle“]
- (full-time SA-Führer)
Herzog, Otto 15.04.1945 SA-Obergruppenführer Führer der Volkssturm-Einheiten i. d. Festung Breslau und Führer einer Kampfgruppe
- [full-time SA-Führer, Stabsführer der Obersten SA-Führung (since 1936) ; MdR 1932, 1933-45 (Reichstag member)]
- Reichstagshandbuch entry 1938 , portrait
Hofmann, Bernhard 26.09.1942 Major d.R. Kdr I./Inf.Rgt 427 / 129. Inf.Div.
- [SA-Gruppenführer, Führer SA-Gruppe Hochland]
Hoffritz, Hans 04.09.1941 Feldwebel Zugführer i. d. 14.(Pz.Jäg)/Inf.Rgt 268 / 113. Inf.Div.
- [SA-Obersturmführer (?)]
Kohnz, Bruno
- [(former) SA-Obersturmführer]
- OL [207. EL] : 06.03.1943 Oberfeldwebel Zugführer i. d. 11./Jäg.Rgt 207 / 97. Jäg.Div.
- KC: 17.12.1942 Oberfeldwebel Zugführer i. d. 11./Jäg.Rgt 207
- DKiG: 04.09.1942, Oberfeldwebel, 11./Jäg.Rgt. 207
- EBS: 01.03.1942, Oberfeldwebel, 11./Inf.Rgt. 207
Lauch, Karl 05.05.1943 Oberfeldwebel Zugführer i. d. 8./Pz.Gren.Rgt 14 / 5. Pz.Div.
- [exact SA rank ?]
Neufville von, Georg 22.09.1941 Oberst z.V. Kdr Inf.Rgt 195 / 78. Inf.Div.
- [SA-Brigadeführer]
Petersdorff von, Horst 29.06.1940 Hauptmann z.V. Kdr III./Inf.Rgt 189 / 81. Inf.Div.
- [SA-Brigadeführer]
Tiburczy, Ernst 10.02.1945 Volkssturm-Btl-Führer des Volkssturm-Btl 25/82 i. d. Kgr Mikosch (Festung Königsberg)
- [SA-Hauptsturmführer ?]

Knight's Cross of the War Merit Cross

Reichsministerium des Innern (Reich Ministry of the Interior):
Ministerialdirektor SA-Oberführer Prof. Dr. Carl Krümmel 01.09.1942 mS
Oberbürgermeister (Bremen) SA-Obergruppenführer Johann-Heinrich Böhmcker 21.06.1944 oS
SA-Obergruppenführer mit der Uniform eines Generals der Polizei (Polizeipräsident Berlin) Wolf Heinrich Graf von Helldorff 10.02.1944

German Cross in Gold

Hofmann, Bernhard, 21.08.1942, Major d.R., I./Inf.Rgt. 427 / 129. Inf.Div.
- [SA-Gruppenführer, Führer SA-Gruppe Hochland]

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.