The Spanische Legion (also Legion de Voluntarios Españoles) was formed on 28 November 1943 from volunteers from the disbanded 250. Infanterie-Division (División Azul). It was disbanded on 3 March 1944.

Those who wanted to continue fighting with the Germans later served in Spanische-Freiwilligen-Kompanie der SS 101 and Spanische-Freiwilligen-Kompanie der SS 102, according to some sources the Germans managed to recruit an additional 250 Spaniards after the Blue Division was disbanded until the Allied landings in Normandy.

Commanders

Oberst Antonio García Navarro (28 Nov 1943 - 03 Mar 1944)

Nicknames

Légion Azul / Blaue Legion (Blue Legion)

Holders of high awards

Holders of the German Cross in Gold (1)
- Antonio García Navarro, 23.03.1944, Oberst, Kdr Legion de Voluntarios Españoles

Sources used

Fernando J. Carrera Buil & Augusto Ferrer-Dalmau Nieto - Batallón Román: Historia fotográfica del II/269 Regimiento de la División Azul
Carlos Caballero Jurado - Blue Division Soldier 1941-1945: Spanish volunteer on the Eastern Front
John Scurr & Richard Hook - Germany's Spanish Volunteers 1941-45

Reference material on this unit

Arturo Espinosa Poveda - ¡Teníamos razón! Cuando luchamos contra el comunismo Soviético
Miguel Ezquerra - Berlin a vida o muerte
César Ibáñez Cagna - Banderas españolas contra el comunismo
Juan José Negreira - Voluntarios baleares en la División Azul y Legión Azul (1941-1944)
John Scurr & Richard Hook - Germany's Spanish Volunteers 1941-45

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.