The SS-Nachrichtenabteilung was formed in March 1935 and took the oath in Munich in November 1935.
It took part in the annexation of Austria and later the occupation of the Sudetenland (attached to VI. Armeekorps).
It took part in the invasion of Poland attached to Panzer-Division Kempf and following that campaign it was used to form SS-Division Verfügungstruppe (later renamed Das Reich).

Commanders

SS-Sturmbannführer Egon Buch
SS-Sturmbannführer Werner Ballauff
SS-Sturmbannführer Heinz Manger
SS-Sturmbannführer Karl von Treuenfeld
SS-Sturmbannführer Adolf Weiss

Manpower strength

Jan 1936 366
Jan 1937 361
Jan 1938 415
Dec 1938 419

Order of battle

Stab
Fernsprech-Kompanie
Funk-Kompanie
Trompeter-Korps / Musik-Korps
Waffenmeisterei
Kraftfahrzeug-Werkstatt
Kraftfahrzeug-Meister
Kraftfahrzeug-Schlosserei

Sources used

Andrew Mollo - Uniforms of the SS: Collected Edition
Jacek Solarz - SS Verfügungstruppen 1939
Otto Weidinger - Das Reich I

Reference material on this unit

Otto Weidinger - Das Reich I

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.