Swords
1. Dietrich, Josef („Sepp“) [26. Sw] 14.03.1943 SS-Obergruppenführer und General der W-SS Kdr SS-Pz.Gren.Div „LSSAH“
2. Peiper, Joachim („Jochen“) [119. Sw] 11.01.1945 SS-Obersturmbannführer Kdr SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
3. Wisch, Theodor („Teddy“) [94. Sw] 30.08.1944 SS-Brigadeführer und Generalmajor der W-SS Kdr 1. SS-Pz.Div „LSSAH“

Oakleaves
4. Dietrich, Josef [41. EL] 31.12.1941 SS-Obergruppenführer und General der W-SS Kdr SS-Div (mot) „LSSAH“
5. Frey, Albert [359. EL] 20.12.1943 SS-Obersturmbannführer Kdr SS-Pz.Gren.Rgt 1 „LSSAH“
6. Hansen, Max [835. EL] 17.04.1945 SS-Standartenführer Kdr SS-Pz.Gren.Rgt 1 „LSSAH“
NKiG : 12.03.1945 / DKiG : 26.12.1941
7. Kraas, Hugo [375. EL] 24.01.1944 SS-Obersturmbannführer Kdr SS-Pz.Gren.Rgt 2 „LSSAH“
8. Meyer, Kurt („Panzermeyer“) [195. EL] 23.02.1943 SS-Obersturmbannführer Kdr Aufkl.Abt „LSSAH“
9. Peiper, Joachim [377. EL] 31.12.1941 SS-Sturmbannführer Kdr SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
10. Pötschke, Werner [783. EL] 15.03.1945 SS-Sturmbannführer Kdr I./SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
11. Wisch, Theodor [393. EL] 12.02.1944 SS-Brigadeführer und Generalmajor der W-SS Kdr 1. SS-Pz.Div „LSSAH“
12. Witt, Fritz [200. EL] 01.03.1943 SS-Standartenführer Kdr SS-Pz.Gren.Rgt 1 „LSSAH“
13. Wittmann, Michael [380. EL] 30.01.1944 SS-Untersturmführer Zugführer i. d. 13.(s.)/SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“

Knight’s Cross

SS-Division (mot) / SS-Inf.Rgt (mot) „LSSAH“ :
14. Dietrich, Josef 04.07.1940 SS-Obergruppenführer und General der W-SS Kdr SS-Inf.Rgt (mot) „LSSAH“
15. Pleiß, Gerhard (Gerd) 20.04.1941 SS-Obersturmführer Chef 1./“LSSAH“ (mot)
16. Springer, Heinrich 12.01.1942 SS-Hauptsturmführer Führer 3./“LSSAH“ (mot)
17. Wisch, Theodor 15.09.1941 SS-Sturmbannführer Kdr III./SS-Inf.Rgt (mot) „LSSAH“

Stab :
18. Lehmann, Rudolf („Rudi“) 23.02.1944 SS-Obersturmbannführer Ia 1. SS-Pz.Div „LSSAH“

SS-Panzer-Regiment 1 „LSSAH“ :
19. Armberger, Josef 31.10.1944 SS-Obersturmführer Chef 8./SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
20. Beck, Wilhelm 28.03.1943 SS-Obersturmführer d.R. Führer 2./SS-Pz.Rgt „LSSAH“
21. Dauser, Hans 04.06.1944 SS-Oberscharführer Zugführer i. d. 2./SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
22. Groß, Martin 22.07.1943 SS-Sturmbannführer Kdr II./SS-Pz.Rgt „LSSAH“
23. Heubeck, Konrad 17.04.1945 SS-Untersturmführer Führer 1./SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
24. Kling, Heinrich (Heinz) 23.02.1944 SS-Hauptsturmführer Chef 13.(s.)/SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
25. Kuhlmann, Herbert 13.02.1944 SS-Sturmbannführer Kdr I./SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
26. Malkomes, Hans 30.10.1944 SS-Obersturmführer Chef 2./SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
27. Pötschke, Werner 04.06.1944 SS-Hauptsturmführer Chef 1./SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
28. Reimling, Hans 28.02.1943 SS-Oberscharführer Zugführer i. d. 2./SS-Pz.Rgt „LSSAH“
29. Ribbentrop von, Rudolf 15.07.1943 SS-Obersturmführer Führer 6./SS-Pz.Rgt „LSSAH“
[son of Foreign Minister Joachim von Ribbentrop]
30. Schönberger, Georg 20.12.1943 SS-Obersturmbannführer Kdr SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
31. Staudegger, Franz 10.07.1943 SS-Unterscharführer Panzer-Kdt i. d. 13.(s.)/SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
32. Wendorff, Helmut („Bubi“) 12.02.1944 SS-Untersturmführer Zugführer i. d. 13.(s.)/SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
33. Wittmann, Michael 14.01.1944 SS-Untersturmführer Zugführer i. d. 13.(s.)/SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
34. Woll, Balthasar („Bobby“) 16.01.1944 SS-Rottenführer Richtschütze i. d. 13.(s.)/SS-Pz.Rgt 1 „LSSAH“
[crew Wittmann , gunner]
35. Wünsche, Max 28.02.1943 SS-Sturmbannführer Kdr I./SS-Pz.Rgt „LSSAH“

SS-Panzergrenadier-Regiment 1 „LSSAH“ :
36. Dahlke, Hermann 03.03.1943 SS-Oberscharführer KpTruppführer 3./1. SS-Pz.Gren.Rgt „LSSAH“
37. Frey, Albert 03.03.1943 SS-Sturmbannführer Kdr I./1. SS-Pz.Gren.Rgt „LSSAH“
38. Göstl, Erich 31.10.1944 SS-Panzergrenadier MG-Schütze i. d. 6./SS-Pz.Gren.Rgt 1 „LSSAH“
39. Grätz, Erich 14.05.1944 SS-Hauptsturmführer Chef 18./SS-Pz.Gren.Rgt 1 „LSSAH“
40. Hansen, Max 28.03.1943 SS-Sturmbannführer Kdr II./1. SS-Pz.Gren.Rgt „LSSAH“
41. Hasse, Frank 06.08.1944 SS-Obersturmführer Führer 11./SS-Pz.Gren.Rgt 1 „LSSAH“
42. Nowotnik, Heinz 14.05.1944 SS-Untersturmführer d.R. Führer 14./SS-Pz.Gren.Rgt 1 „LSSAH“
43. Schneidereit, Alfred 20.12.1943 SS-Rottenführer Panzerbüchsen-Truppführer 8./SS-Pz.Gren.Rgt 1 „LSSAH“

SS-Panzergrenadier-Regiment 2 „LSSAH“ :
44. Becker, Hans 28.03.1943 SS-Hauptsturmführer Chef 2./2. SS-Pz.Gren.Rgt „LSSAH“
45. Diefenthal, Josef („Jupp“) 05.02.1945 SS-Hauptsturmführer d.R. Kdr III.(gp.)/SS-Pz.Gren.Rgt 2 „LSSAH“
46. Grebarsche, Gerhard 24.01.1944 SS-Hauptscharführer Zugführer i. d. 3./SS-Pz.Gren.Rgt 2 „LSSAH“
47. Guhl, Paul 04.06.1944 SS-Hauptsturmführer Führer III.(gp.)/SS-Pz.Gren.Rgt 2 „LSSAH“
48. Karck, Georg („Oschi“) 03.08.1943 SS-Obersturmführer d.R. Führer 9./2. SS-Pz.Gren.Rgt „LSSAH“
49. Kraas, Hugo 28.03.1943 SS-Sturmbannführer Kdr I./2. SS-Pz.Gren.Rgt „LSSAH“
50. Peiper, Joachim 09.03.1943 SS-Sturmbannführer Kdr III./(gp.)/2. SS-Pz.Gren.Rgt „LSSAH“
51. Preuß, Georg 05.02.1945 SS-Obersturmführer Führer 10.(gp.)SS-Pz.Gren.Rgt 2 „LSSAH“
NKiG : 01.04.1945 / DKiG : 01.04.1945
52. Sandig, Rudolf (Rudi) 05.05.1943 SS-Sturmbannführer Kdr II./2. SS-Pz.Gren.Rgt „LSSAH“
53. Siebken, Bernhard 17.04.1945 SS-Obersturmbannfüher Kdr SS-Pz.Gren.Rgt 2 „LSSAH“
54. Wolff, Werner 07.08.1943 SS-Untersturmführer Adjutant III./2. SS-Pz.Gren.Rgt „LSSAH“

SS-Sturmgeschütz-Abteilung 1 „LSSAH“ :
55. Günther, Alfred 03.03.1943 SS-Oberscharführer Zugführer i. d. [1.Bttr] Stug.Abt „LSSAH“
56. Heimann, Heinrich 23.02.1944 SS-Hauptsturmführer Kdr SS-Stug.Abt 1
57. Henke, Fritz (Friedrich) 12.02.1944 SS-Oberscharführer Zugführer [I.Zug] i. d. 3./SS-Stug.Abt 1
58. Rettlinger, Karl 20.12.1943 SS-Hauptsturmführer d.R. Chef 3./SS-Stug.Abt 1
59. Wiesemann, Emil 20.12.1943 SS-Hauptsturmführer d.R. Chef 2./SS-Stug.Abt 1

SS-Panzerjäger-Abteilung 1 „LSSAH“ :
60. Sametreiter, Kurt 31.07.1943 SS-Oberscharführer Zugführer i. d. 3.(s.)/SS-Pz.Jäg.Abt 1

SS-(Panzer-) Aufklärungs-Abteilung 1 „LSSAH“ :
61. Bremer, Gerhard (Gerd) 30.10.1941 SS-Obersturmführer Führer 1.(KradSchtz)/Aufkl.Abt „LSSAH“
62. Knittel, Gustav 04.06.1944 SS-Sturmbannführer Kdr SS-Pz.Aufkl.Abt 1
NKiG : 13.10.1944 / DKiG : 23.01.1944
63. Meyer, Kurt 18.05.1941 SS-Sturmbannführer Kdr Aufkl.Abt „LSSAH“
64. Weiser, Hermann („Bibl“) 28.03.1943 SS-Obersturmführer d.R. Führer 2.(KradSchtz)/Aufkl.Abt „LSSAH“

SS-Flakartillerie-Abteilung 1 „LSSAH“ :
65. Pitsch, Walter 06.05.1945 SS-Hauptscharführer Führer 4./SS-Flak.Art.Abt 1
[no proof in Bundesarchiv ; according to Fellgiebel a Dietrich award ; not listed in both von Seemen editions, listed first by Krätschmer, 2nd edition , unclear on what base / source ; case treated by the Ordenskommission of the OdR in 1977 and decided : „RK ja, 3.5.1945“ ; award date later changed by Fellgiebel into 06.05.1945 -> presumption of V.S. that Fellgiebel was doing that to treat the award as a “06.05.1945 Dietrich award” ; P. himself wasn’t of help to enlight the case by request in two letters of the Bundesgeschäftsführer der OdR in 2004]


Unofficial / Unconfirmed
65. Pitsch, Walter 06.05.1945 SS-Hauptscharführer Führer 4./SS-Flak.Art.Abt 1
[no proof in Bundesarchiv ; according to Fellgiebel a Dietrich award ; not listed in both von Seemen editions, listed first by Krätschmer, 2nd edition , unclear on what base / source ; case treated by the Ordenskommission of the OdR in 1977 and decided : „RK ja, 3.5.1945“ ; award date later changed by Fellgiebel into 06.05.1945 -> presumption of V.S. that Fellgiebel was doing that to treat the award as a “06.05.1945 Dietrich award” ; P. himself wasn’t of help to enlight the case by request in two letters of the Bundesgeschäftsführer der OdR in 2004]

not counted :
Blond, Friedrich („Friedel“) 28.04.1945 SS-Untersturmführer Führer 12./SS-Pz.Gren.Ausb. und Ers.Btl 1 „LSSAH“
[actions in Halbe pocket ; before breakout awarded by Gruppenführer Wagner , approved by Obergruppenführer Kleinheisterkamp, K.G. XI. SS-AK]

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.