Jalkaväkirykmentti 29 (Infantry Regiment 29) was disbanded 24 March 1942.

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

everstiluutnantti Paavo Susitaival (18 June 1941 - 3 October 1941)
everstiluutnantti Otto Gustaf "Gösta" Snellman (25 October 1941 - 24 March 1942) (1)

A memorial in Kokkola (Karleby) to Jalkaväkirykmentti 29 (Infantry Regiment 29)
memorial-fi-kokkola
(Courtesy of Jukka Kolppanen)

Footnotes

1. Promoted to eversti on 8 October 1942

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.