Jalkaväkirykmentti 26 (Infantry Regiment 26) was disbanded 25 March 1942.

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

everstiluutnantti Sulo Laaksonen (18 June 1941 - 23 February 1942)
majuri Paavo Rasi (24 February 1942 - 25 March 1942)

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.