Jalkaväkirykmentti 14  (Infantry Regiment 14) was disbanded on 21 September 1942. Its II Battalion continued as Vahv.II/JR 14 (Reiforced II/JR 14), Ravila still as commander.

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

eversti Lennart Hannelius (16 June 1941 - 3 May 1942)
everstiluutnantti Johan Ravila (3 May 1942 - 21 Sep 1942)

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.