by H.L. deZeng IV

Formed August 1941 in Osijek to exercise command and control over the para-military formations of the German National Group (Volksgruppe) in Croatia. It remained in Osijek until it was disbanded in April 1943. (1)

Commander

Obstlt.d.ES und Ust. Dopukovnik Jakob Lichtenberger (Aug 1941 - Apr 1943)

Order of Battle (15 March 1943)

Stab in Osijek
Verfügungsbataillon “Prinz Eugen”
1. Bereitschaftsbataillon “Ludwig von Baden”
2. Bereitschaftsbataillon “General Laudon”
3. Bereitschaftsbataillon “Maximilian Emanuel von Bayern”
Ersatzbataillon/ES der DM
Kompanie “May”/ES der DM
Kompanie “Zikmund”/ES der DM
Kradschützenzug z.b.V./ES der DM

Principal Staff Officers

Obstlt.d.ES Willibald Keller - chief of the Organisations-Abt. in HQ ES der DM
Obstlt. d.ES Matheis - chief of the “German Branch” in HQ MINORS in Zagreb
Hptm.d.ES Linhardt - chief administrative officer in HQ ES der DM
Hptm.d.ES Huda - staff officer in HQ ES der DM
Hptm.d.ES Speiser - staff officer in HQ ES der DM

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.