by H.L. deZeng IV

Formed 24 April 1941 with HQ in Zagreb for the capital area and north Croatia. Initial composition included the Zagreb, Varaždin, Karlovac and Delnice Infantry Regiments, and the Zagreb and Čakovec Cavalry Regiments. Following the general reorganization of regiments on 29 June 1941, its new composition included the 1st., 2d and 3d Infantry Regiments.
Renamed lst Infantry Division around 1 August 1941.

Commanders

Pukovnik Emanuel Balley (24 Apr 1941 - July 1941)

Subordination

?

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.