(III. domobransko zborno područje)
by H.L. deZeng IV

Formed 1 November 1941 with HQ in Travnik and had the same territorial alignment as the III Domobran Corps. It moved from Travnik to Sarajevo at the end of December 1942, and then disbanded on 14 August 1943 when it was consolidated with the III Territorial Corps. (1)

Commanders

Pukovnik L. Kozel (1 Nov 1941 - ?) Apr 1942

Footnotes

1. Colić, Mladen - Takozvana Nezavisna Država Hrvatska 1941, pp.236-38; several miscellaneous entries from primary documents.


Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.