22. Infantry Division was formed on 30 March 1943 from the disbanded 21. infantry division. Consisted of 63rd, 66th Infantry Regiment, 3rd rear regiment (renamed on 15 December 1943 to 103rd Infantry Regiment) and 1st corps artillery regiment. Disbanded in December 1944.

Commanders

Maj-General Anton Baltakov (1943)

Order of battle

63rd Infantry Regiment
   Formed in November 1941 as part of the screening front facing Turkey.
   Disbanded in May 1942.
   Again formed on 04 February 1943 as part of 24th division.
   In October 1944 disbanded again.
   Commanders:
     Col. Ivan Anastasov (1942)
66th Infantry Regiment
   Formed on 19 September 1942 and included in 6th division of 1st corps.
   Stationed in Nis, Yugoslavia.
   On 16 September 1944 returns to Vidin, Bulgaria and is disbanded.
   Commanders:
     Lt.-Col. Boris Ivanov (1942)
     Lt.-Col. Petar Lazarov (1943)
103rd Infantry Regiment (3rd Rear Regiment)
   Formed on 09 March 1943 in Yambol, Bulgaria.
   Renamed on 15 December 1943 to 103rd.
   Disbanded in December 1944.
   Commanders:
     Col. Krum Georgiev.

Sources used

Research by Dimitar Boykov
George F. Nafziger - Bulgarian Order of Battle in World War II

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.