Jalkaväkirykmentti 55 (Infantry Regiment 55)

I and II Pataljoona (Battalion) were disbanded in December 1941, III Pataljoona became a garrison battalion in Helsinki on 18 December 1941.

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

everstiluutnantti Runo Wiberg  (15 June 1941 - 28 Dec 1941)

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.