Brigade Kuussaari (Prikaati Kuussaari) was formed in July 1941 and disbanded in November 1941
It was also known as Brigade K (Prikaati K).

Commanders

Eversti Eero Kuussaari (29 July 1941 - 4 Nov 1941)

Sources used

Research by Mikko H.

Reference material on this unit

Timo Kallioniemi - Prikaati K.Heimosoturit Jatkosodassa

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.