by Gareth Collins

Formed in 1941 from the Artillerieversuchskommando Land (A.V.K.L.) and subordinate to the Inspektion der Marineartillerie (A.J.) with the Inspekteur acting as Präses. In August 1943 the A.V.K. Flak merged with the A.V.K.S. and became the Artillerieversuchskommando der Kriegsmarine (A.V.K.).

Kommandeur

Kapitän zur See Wilhelm von Harnier Freiherr von Regendorf (00 Jul 1941-00 Feb 1943)
Fregattenkapitän M.A. Dr. Max Grotewahl (00 Feb 1943-00 Aug 1943)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.