by Gareth Collins

Formed in Zempin/Usedom in August 1943 from the merging of the Artillerieversuchskommandos für Schiffe (A.V.K.S.) and Artillerieversuchskommandos Flak (A.V.K. Flak). It was subordinate to the Inspektion der Marineartillerie (A.J.) with the Inspekteur acting as Präses.

Kommandeur

Kapitän zur See Karl Conrad Mecke (00 Sep 1943-00 May 1944)
Fregattenkapitän Albrecht Schnarcke (00 Jun 1944-00 May 1945)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.