Jalkaväkirykmentti 35 (Infantry Regiment 35)

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

everstiluutnantti Lauri Ruotsalo (17 June 1941 - 14 Feb 1942)
everstiluutnantti Sulo Laaksonen (28 Feb 1942 - 12 Nov 1944) (1)

Footnotes

1. Promoted to eversti on 6 August 1942.  

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.