Jalkaväkirykmentti 33 (Infantry Regiment 33) was formed into 12. Prikaati (12. Brigade) on 27 February 1942, but reverted back a year later.

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

eversti August Mäkiniemi (18 June 1941 - 27 Feb 1942; 12 Feb 1943 - 25 March 1943)
everstiluutnantti Akseli Kurenmaa (25 March 1943 - 13 Nov 1944) (1)

Footnotes

1. Promoted to eversti on 23 June 1944.

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.