Jalkaväkirykmentti 32 (Infantry Regiment 32) was disbanded 21 March 1944.

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

everstiluutnantti Aksel Vuokko (15 June 1941 - 20 May 1943) (1)
everstiluutnantti Lauri Könönen (3 June 1943 - 23 March 1944)

Footnotes

1. Promoted to eversti on 30 March 1942.

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.