Jalkaväkirykmentti 27 (Infantry Regiment 27) lost its I Pataljoona (Battalion) on 26 May 1942 to Jalkaväkirykmentti 48, II Pataljoona was disbanded on 12 December 1941 and III Pataljoona became Erillinen Pataljoona 28 (Separate Battalion 28) on 29 March 1944. E/JR 27 (HQ of Infantry Regiment 27) became the HQ of Taisteluosasto Haanterä (Battle Group Haanterä) on 10 April 1944.

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

everstiluutnantti Lauri Haanterä (18 June 1941 - 10 April 1944) (1)

Footnotes

1. Promoted to eversti on 8 October 1942.

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.