Jalkaväkirykmentti 25 (Infantry Regiment 25)

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

everstiluutnantti Lauri Pallari  (18 June 1941 - 19 June 1944) (1)
everstiluutnantti Auno Kuiri (21 June 1944 - 20 Nov 1944)

Footnotes

1. Promoted to eversti on 16 September 1942.

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.