Jalkaväkirykmentti 10 (Infantry Regiment 10)

Note. This unit history covers the Continuation War unit with this name, there was no continuity between similarly numbered regiments during in the Winter War and Continuation War.

Commanders

everstiluutnantti Urho Tähtinen  (18 June 1941 - 9 July 1943)
everstiluutnantti Lauri Sotisaari (9 July 1943 - 11 Nov 1944) (1)

Footnotes

1. Promoted to eversti on 6 July 1944.

Sources used

Mikko Kohvakka - Jatkosodan suomalaisjoukot ja niiden komentajat

Reference material on this unit

- None known at this time -

Do you have any corrections or additions to the material presented on the site?
Please help us improve the site by sending them to us.